2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας τη «παρεμβατική δυναμική» του Σχολικού Αθλητισμού, της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας,  καθιέρωσε ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.

Για το σχολικό έτος 2015-16 ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίζεται η 5η Οκτωβρίου 2015.

Καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός άξονας του σχολικού έτους 2015-2016 είναι «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Αγρινίου στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης Παιδείας, που ο Αθλητισμός δύναται να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης και αξίες όπως  ο σεβασμός και η αποδοχή των ατομικών διαφορών, ενώ στην συνέχεια ακολούθησε η προβολή της ταινίας «Ανίκητος» με την εξής επίκαιρη θεματολογία :

Γνωρίζοντας ότι η Νότια Αφρική διχάζεται από φυλετικές και οικονομικές διαφορές, ο νεοεκλεγείς Πρόεδρος Νέλσον Μαντέλα βάζει σκοπό να ξαναενώσει το έθνος υπό την παγκόσμια γλώσσα του αθλητισμού. Συμμαχεί, επί τούτου, με τον αρχηγό της εθνικής ομάδας ράγκμπι σε μια μάλλον απίθανη προσπάθεια να κερδίσουν το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1995.