Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Τομέας Πληροφορικής

Τομέας Πληροφορικής των ΕΠΑΛ προσφέρει στους μαθητές γνώσεις, συμβατές με την σύγχρονη αγορά εργασίας στον τομέα των νέων τεχνολογιών αφού δίνει στον απόφοιτο την ικανότητα να παρακολουθεί τις εξελίξεις της Πληροφορικής, να προσαρμόζεται σε νέα δεδομένα και να διεκδικεί με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση μια θέση στον επαγγελματικό χώρο.

Οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής στην Β’ τάξη παρακολουθούν τα εξής μαθήματα :

ΜαθήματαΏρες
Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών1Θ+3Ε
Υλικό και Δίκτυα Υπολογιστών2Θ+2Ε
Βασικά Θέματα Πληροφορικής1Θ+2Ε
Λειτουργικά Συστήματα και Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων1Θ+2Ε
Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων
Τεχνικά Θέματα Πωλήσεων & Προδιαγραφών Υλικού και Λογισμικού1Θ+1Ε
Αγγλικά Τομέα

Οι μαθητές του Τομέα Πληροφορικής επιλέγουν στην Γ΄Τάξη ειδικότητα.

Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και στις  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

Τμήματα για Υποψηφίους  Τομέα Πληροφορικής

Ο απόφοιτος  των ειδικοτήτων του τομέα Πληροφορικής  μπορεί να εργαστεί τόσο στο Δημόσιο, όσο και στον ιδιωτικό τομέα.

Αναλυτικά, ο απόφοιτός μπορεί να εργαστεί σε:

• Επιχειρήσεις, οργανισμούς, εκπαιδευτικές μονάδες κ.α., καθώς επίσης και σε φορείς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες πληροφορικής.

Επιχειρήσεις που :

• Κατασκευάζουν ή υποστηρίζουν προϊόντα πληροφορικής.
  • Σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και υποστηρίζουν δίκτυα υπολογιστών και δικτυακές υπηρεσίες.
  • Αναπτύσσουν και υποστηρίζουν εφαρμογές λογισμικού.
  • Προωθούν και πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες πληροφορικής, δικτυακό εξοπλισμό και δικτυακές υπηρεσίες και εφαρμογές λογισμικού.

Ως ελεύθερος επαγγελματίας π.χ. γραφείο υποστήριξης και προώθησης δικτυακού  εξοπλισμού και δικτυακών υπηρεσιών.

Ο απόφοιτος μπορεί να:

• Αναλαμβάνει αυτοδύναμα ? αυτόνομα όσα αναφέρονται στην εγκατάσταση, υποστήριξη, διαχείριση και αξιοποίηση συστημάτων ενός χρήστη και απλών τοπικών δικτύων.
  • Αναλαμβάνει υπό την επίβλεψη, τον έλεγχο και τις οδηγίες κάποιου υπευθύνου όσα αναφέρονται σε μεγαλύτερα συστήματα, μεγαλύτερα δίκτυα, το Διαδίκτυο,  ή άλλες δραστηριότητες.
  • Κάνει χρήση υπηρεσιών και προϊόντων πληροφορικής.
  • Υποστηρίζει, ως προς την χρήση των συστημάτων, τους πελάτες ή τους χρήστες αντίστοιχων υπηρεσιών.
  • Πωλεί, εγκαθιστά και υποστηρίζει υπηρεσίες και προϊόντα πληροφορικής και διαδικτυακό εξοπλισμό.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πληροφορικής
  • Διαχειρίζεται  εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Εγκαθιστά, υποστηρίζει και συντηρεί εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πολυμέσων και Διαδικτύου.
  • Δημιουργεί ιστοσελίδες και συντηρεί το περιεχόμενό τους.