Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

Ακολουθώντας τις σύγχρονες τάσεις στην αγορά εργασίας στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Αγρινίου λειτουργεί ο τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού. Οι μαθητές του τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού στην Β’ τάξη παρακολουθούν τα εξής μαθήματα :

Β’ ΤΑΞΗ
ΜαθήματαΏρες
Ηλεκτροτεχνία – (Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσόμενου  Ρεύματος)2Θ +2Ε
Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις και Ηλεκτρολογικό Σχέδιο2Θ+4Ε
Εισαγωγή στα Υπολογιστικά Συστήματα και στα Δίκτυα Επικοινωνιών
Αυτοματισμοί, Αισθητήρες
Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά2Θ+3Ε
Αγγλικά Τομέα
20 ώρες

Οι μαθητές του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού μπορούν να ακολουθήσουν στην Γ΄Τάξη κατά το Σχ. έτος 2018-19 την ειδικότητα :

Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων
Επίσης στον τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού υφίσταται και η ειδικότητα του

Τεχνικού Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων , Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών.

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

Επαγγελματικά Δικαιώματα των αποφοίτων Ηλεκτρολογικού Τομέα:

Επαγγελματικά Δικαιώματα των αποφοίτων Ηλεκτρονικού Τομέα: